ZMNIEJSZ ŚLAD WĘGLOWY

Kliknij ikony obok, aby dowiedzieć się więcej!

ZMNIEJSZ ŚLAD WĘGLOWY
REFUSE - OdmawiajREDUCE - OGRANICZAJREUSE - DAJ DRUGIE ŻYCIERECYCLE - SEGREGUJROT - KOMPOSTUJ

REFUSE - Odmawiaj

Odmawiaj przyjmowania rzeczy, których nie potrzebujesz. Najbardziej ekologiczne produkty to te, które już masz u siebie. To tyczy się wszystkiego –  od ubrań przez jedzenie i wszelkie gadżety.

REDUCE - OGRANICZAJ

Ogranicz ilość posiadanych rzeczy. Nie wyrzucaj! Pomyśl kreatywnie i przedłuż cykl życia produktów – przekaż je innym osobom lub wykorzystaj w alternatywny sposób (upcykling).

REUSE - DAJ DRUGIE ŻYCIE

Zanim podejmiesz decyzję zakupową, sprawdź czy nie masz u siebie czegoś, co możesz wykorzystać ponownie (upcykling) lub po prostu od kogoś pożyczyć. Warto sięgać po produkty z drugiej ręki – znajdziesz je nie tylko w second handach, ale też grupach sharingowych i wszelkiego typu dzielniach (nie mówimy tu tylko o ubraniach – dzielić się można wszystkim!). Wielorazowość to cecha, którą nadaje nikt inny, jak Ty sam.

RECYCLE - SEGREGUJ

Myślisz, że to nie zależy od Ciebie? Otóż segregacja odpadów u źródła, czyli już w miejscu ich powstawania, bardzo pomaga wydzielić z całkowitego strumienia odpadów poszczególne frakcje oraz typy materiałów, z którego odpady są wykonane. To znacząco ułatwia pracę sortowni odpadów oraz przyspiesza proces ich transportu do miejsc termicznej utylizacji (spalarni odpadów). Recyklinguj, czyli oddaj tworzywo do przetworzenia, dzięki któremu część odpadu zostanie odzyskana i ponownie wykorzystana. 

ROT - KOMPOSTUJ

Nawet jeśli mieszkasz w kawalerce możesz przygotować własny kompost i wykorzystać go do roślin. Prawidłowo przygotowany kompost nie śmierdzi i jest bardzo pomocny w uprawie – od warzyw przez zioła czy zwykłe rośliny doniczkowe, które masz na parapecie.