Przeczytaj w6min. Współczesność jest ofiarą niekontrolowanej konsumpcji i trendów, które zmieniają się szybciej niż pory roku. Jaką cenę ponosi za to środowisko?
Przeczytaj w2min. Portal Świat OZE nie tylko pisze o odnawialnych źródłach energii i ekologii, ale także działa w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju. Przeprowadziliśmy kompleksowy zielony audyt redakcji portalu i zaangażowaliśmy jej pracowników do obliczenia śladu węglowego swojej pracy biurowej. Jak się okazało, styl życia redaktorów ma znaczący wpływ na ślad węglowy procesów operacyjnych biura. Co ciekawe, wszyscy pracownicy żyją w duchu less waste ‒ dojeżdżają do pracy rowerem lub komunikacją miejską (która w Krakowie jest niskoemisyjna), a do pracy pakują własne, bezmięsne posiłki i nie piją wody w plastikowych butelkach. Mimo, że ich praca ma charakter stricte redaktorski, druk i zużycie papieru są możliwie ograniczone. Całość audytu wsparły merytoryczne warsztaty dotyczące śladu węglowego przeprowadzone przez naszego Eksperta, Macieja Sobczyka. O szczegółach audytu dowiecie się niebawem na samym Portalu!
Przeczytaj w< 1min. Podczas I edycji Carbon Footprint Challenge Awards w kategorii “Funkcjonalność w organizacji redukująca ślad węglowy” nagrodziliśmy firmę Columbus Energy za wprowadzenie innowacyjnego rozwiązania do podpisywania dokumentów elektronicznych Green Print, które ogranicza ślad węglowy organizacji nawet o 4 tony CO2 rocznie.
Przeczytaj w< 1min. We wrześniu 2020 nasz partner, Columbus S.A., posadził z nami 217 drzew, czyli dokładnie tyle, ile musiało zostać ściętych na potrzeby produkcji papieru wykorzystanego przez Columbusa do podpisywania umów na przestrzeni całej działalności. Akcja towarzyszyła wprowadzeniu elektronicznego systemu podpisywania umów wewnątrz organizacji, tzw. Green Print. Warto podkreślić, że posadzony las będzie latami pochłaniał dwutlenek węgla – każdego roku zneutralizuje prawie 5 ton CO2! Columbus otrzymał od nas pełne wsparcie merytoryczne i ‒ co więcej ‒ akcję przeprowadziliśmy w duchu team buildingu. W przedsięwzięcie zaangażowali się nie tylko nasi wolontariusze, ale przede wszystkim pracownicy spółki.
Przeczytaj w13min. Na początek mam dla Ciebie małe ćwiczenie. Wyobraź sobie, że wytyczasz w terenie wielki kwadrat o bokach długich na dziewięć kilometrów. Taki kwadrat przykryłby całe sporej wielkości miasto, a przejście jednego boku żwawym krokiem zajęłoby Ci jakieś dwie godziny. A teraz na planie kwadratu stawiasz cztery ściany wysokie na dziewięć kilometrów. Tak powstała kostka jest wyższa niż Mount Everest. Szczyt kostki tonie w chmurach, panują tam nieludzkie warunki i może Cię zahaczyć przelatujący samolot. Kostka jest po prostu gigantyczna. Zapamiętaj ją, bo jeszcze do niej wrócimy.
Przeczytaj w5min. Dlaczego nasze samopoczucie zmienia się, gdy po długim deszczowym tygodniu wychodzi słońce? Co sprawia, że w trakcie pełni trudniej nam zasnąć? Skąd tak nagle pojawia się w nas spokój, kiedy znajdziemy się w otoczeniu odgłosów przyrody?
Przeczytaj w11min. Freeganizm to nie grzebanie w śmieciach i sposób na przetrwanie. To forma walki z marnowaniem żywności, która zwraca uwagę na największy problem współczesnego świata – konsumpcjonizm.
Przeczytaj w13min. Wyobraźmy sobie Ziemię 500 mln lat temu. Tak jak dzisiaj zobaczymy oceany oblewające lądy, padające deszcze i spływające do tych praoceanów rzeki. To, co zwróci naszą uwagę, to zapewne fakt, że rzeki są brązowe, muliste, brudne, a lądy bardziej skaliste niż obecnie. Erozja wietrzna i erozja wodna, brak gleby, brak roślin lądowych: pustka, mokra pustka…
Przeczytaj w5min. W obliczu niepodważalnych faktów naukowych niewiele z nas ma odwagę stawać po stronie radykalnie przeczącej zmianom klimatu. W Polsce denializm klimatyczny to pogląd, z którym utożsamia się nieco ponad 7% społeczeństwa. W takim razie skąd tyle zwątpienia wśród tych, którzy uznają globalne ocieplenie i zanieczyszczenie środowiska za największe zagrożenie dla globu? W praktyce można stać się denialistą, wcale nie przecząc istnieniu zmian klimatu. […]
Przeczytaj w3min. Orangutan borneański to gatunek wyjątkowy, zamieszkujący jedną z największych wysp na świecie – Borneo. Swoje życie spędza głównie wśród koron drzew. Jego podobieństwo do ludzi jest niesamowite – potrafi wytwarzać narzędzia i wykazuje różne wzorce kulturowe. W tym momencie orangutany borneańskie są objęte ścisłą ochroną. W przeciągu ostatnich 16 lat człowiek doprowadził do zmniejszenia się ich populacji o 100 […]
Przeczytaj w3min. Elektryczność pojawiła się w domach już 150 lat temu, ale Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii obchodzimy dopiero od 15 lat. Stały dostęp do prądu rozwiązał wiele problemów, ale, niestety, stworzył też kolejne. Współczesność nie mogłaby istnieć bez energii elektrycznej. Jesteśmy do niej przyzwyczajeni w takim stopniu, że wydaje nam się źródłem naturalnie nieskończonym, z którego można dowolnie czerpać.
Przeczytaj w3min. W roku 2021 szykują się ogromne zmiany − świat mobilizuje się, aby dynamicznie zadziałać w kwestii problemu zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi, który sukcesywnie pogłębia się od początku plastikowej rewolucji. Szacuje się, że od połowy XX wieku wyprodukowano około 8 miliardów ton tworzyw sztucznych, a ponad 90% z nich nadal znajduje się na powierzchni ziemi. Na przestrzeni 65 lat globalna produkcja plastiku […]
Przeczytaj w3min. Metan jest jednym z gazów cieplarnianych i jeśli kiedyś o nim słyszeliście, to prawdopodobnie w kontekście śladu węglowego wołowiny, lub ciekawostek na temat uwalniania go do atmosfery przez krowy. Temat metanu tego skąd się bierze jest jednak znacznie bardziej obszerny.
Przeczytaj w3min. Im mniej dni do Świąt, tym więcej kolorowych ozdób pojawia się w ogrodach czy na balkonach. Choinka nie jest już wystarczającą dekoracją – ludzie rywalizują między sobą o bardziej spektakularne oświetlenie, przepychając swoje domy kolorowymi światełkami. Nagle rzeczywistość zamienia się w scenerię jak z filmu Kevin sam w domu. Do parady dołączają się całe miasta – średnia inwestycji w świąteczne ozdoby, […]
Przeczytaj w3min. Czy zwracacie uwagę na to, skąd pochodzą produkty, które kupujecie? Jeśli tak, to zapewne wiecie, że wybierając produkty lokalne obniżacie swój ślad węglowy ze względu na mniejszą ilość emisji z transportu. Jednak w wielu przypadkach, zarówno żywność jak i inne przedmioty pokonują znacznie bardziej skomplikowanę trasę niż dystans z miejsca produkcji do sklepu. Jak długi może był łańcuch dostaw i dlaczego tak się dzieje?
Przeczytaj w3min. Wiecie już zapewne, że produkty pochodzenia zwierzęcego, w szczególności mięso, mają większy ślad węglowy niż produkty roślinne, a także, że jednym z rodzajów mięsa, które mają największy negatywny wpływ na środowisko jest wołowina. Wyprodukowanie jednego jej kilograma wiąże się z emisjami 27 kilogramów CO2, dla porównania, wartość ta wynosi 6.9 kilograma dla drobiu oraz 2 kilogramy dla fasoli. Dlaczego ślad węglowy wołowiny jest tak duży?
Przeczytaj w3min. Świadomość naglącej potrzeby realnej wyceny emisji gazów cieplarnianych rośnie, ale wraz z nią pojawiają się również obawy o skutki ekonomiczne takich rozwiązań. Zamiast jednak zastanawiać się nad potencjalnymi kosztami koncepcji takich jak podatki węglowe, czy systemy handlu emisjami, warto zadać sobie pytanie, czy gospodarka na pewno sobie bez nich poradzi?
Przeczytaj w3min. Około 13% światowej populacji żyje w miejscach położonych niżej niż 10 m nad poziomem morza. Nawet jeśli uda się sprawić, by gazy cieplarniane trafiały do atmosfery w minimalnej ilości, wzrost poziomu morza dotknie wiele nadbrzeżnych obszarów. Sytuacja zmusza inżynierów i urbanistów do opracowywania rozwiązań pomagających obszarom nadmorskim przygotować się na nadchodzące zagrożenia, a niektóre projekty leżą na granicy naszych zdolności technologicznych.
Przeczytaj w3min. Wzrost poziomu morza jest przywoływany jako jedno z największych konsekwencji grożących nam ze względu na ocieplenie klimatu. Prognozy na przyszłość malują ponury obraz, wyliczając dotknięte regiony i populacje, ale pojawiają się również próby umniejszenia wagi problemu. Warto zatem wiedzieć w jaki sposób naukowcy czerpią wiedzę na temat sytuacji - jak mierzony jest poziom morza i z jaką dokładnością można przewidywać jego zmiany w najbliższych dekadach.
Przeczytaj w4min. Liczba pasażerów linii lotniczych na całym świecie ma się podwoić w ciągu następnych dwudziestu lat. W związku z tym znacznie zwiększy się również ilość emisji CO2, których ograniczenie jest z kolei niezbędnym krokiem do celu jakim jest neutralność klimatyczna. Sposób w jaki skonstruowana jest branża transportu lotniczego na całym świecie sprawia jednak, że niezwykle trudno jest ograniczyć jej negatywny wpływ na środowisko. Dlaczego tak jest i czy da się coś z tym zrobić?
Przeczytaj w3min. Liczba pasażerów linii lotniczych na całym świecie ma się podwoić w ciągu następnych dwudziestu lat. W związku z tym znacznie zwiększy się również ilość emisji CO2, których ograniczenie jest niezbędnym krokiem do osiągnięcia celu jakim jest neutralność klimatyczna. Struktura światowej branży lotniczej sprawia, że niezwykle trudno jest ograniczyć jej negatywny wpływ na środowisko. Dlaczego tak jest i czy da się coś z tym zrobić?
Przeczytaj w4min. Ocieplenie klimatu już teraz wpływa na lokalne zjawiska pogodowe na całym świecie, które w przyszłości będą się stawały jeszcze bardziej gwałtowne. Jednym z następstw będzie zmniejszenie się dostępności zasobów naturalnych oraz pogorszenie wydajności rolnictwa. Ocieplenie klimatu odbije się roślinności, zarówno tej, która stanowi nasze uprawy, jak i na innych gatunkach. Co to oznacza dla nas i dla bioróżnorodności naszej planety?
Przeczytaj w3min. Grunt zagospodarowany przez człowieka stanowi około 70% powierzchni lądów na Ziemi (z wyłączeniem obszarów zlodowaconych). Wykorzystanie gruntu ma wpływ na klimat (w zależności od niego mogą się na przykład uwolnić gazy cieplarniane), jednak temat ten nie jest poruszany tak często jak choćby sama kwestia emisji CO2. Mimo to zrównoważone zagospodarowanie gruntów jest w kontekście zmiany klimatu niezwykle ważnym zagadnieniem.
Przeczytaj w3min. Piasek jest bardzo potrzebnym zasobem naturalnym - jest przecież kluczowym składnikiem betonu, który służy do budowy niemal wszystkiego co nas otacza. Potrzebujemy go również do produkcji szkła oraz, co mniej oczywiste - do produkcji elektroniki działającej dzięki obecnemu w piasku krzemowi. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo polegamy na piasku, a już na pewno nie wyobrażamy sobie, żeby kiedyś go nam zabrakło. Rzeczywistość jest jednak zgoła inna.
Przeczytaj w3min. By stać się zrównoważonym, budownictwo musi uporać się z problemem, jaki stwarza beton - jego produkcja odpowiada za około 8% antropogenicznych emisji CO2. Wiele rozwiązań na rzecz przyjaznego dla środowiska budownictwa, skupia się zatem na opracowaniu materiałów, które miałyby niższy ślad węglowy. Niektóre z nich to zupełna nowość, jednak część to metody, które znamy już od całkiem dawna.
Przeczytaj w3min. Jednym z najważniejszych dla współczesnej architektury materiałów jest beton - to właśnie on umożliwił wzniesienie najniezwyklejszych konstrukcji ostatnich dekad, np Burj Khalifa czy opery w Sydney. Przywykliśmy do tego materiału tak bardzo, że nieraz nie zdajemy sobie sprawy z tego jak ogromną jego ilość zużywamy na światową skalę - zaraz po wodzie, znajduje się on na drugim miejscu rankingu konsumpcji. Jednocześnie łatwy do przeoczenia może zatem być jego negatywny wpływ na środowisko.
Przeczytaj w8min. W sobotę 10 października odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego szczytu klimatycznego Carbon Footprint Summit 2020 Kickoff. Uczestnicy spotkali się zarówno offline w Krakowie, jak i na platformie online. To pierwsze tego typu wydarzenie w tej części Europy, skupione wokół zrównoważonego biznesu, nauki i aktywizmu klimatycznego.